Az ülőmunka okozta derékfájdalom megoldásai
A derékfájdalom manapság már szinte népbetegségnek mondható, szinte nincs is olyan felnőtt, aki élete során ne fájlalta volna a derekát egy-egy időszakra vagy huzamosabb ideig.
Főleg jellemző ez azokra, akik hosszú órákat töltenek ülőmunkával, körülben a kor sem kizáró tényező, rengeteg fiatal munkavállaló panaszkodik fájdalomra. A megfelelő munkakörnyezet biztosítása a munkaadó felelőssége és érdeke, azonban mi magunk is tehetünk azért, hogy az ülőmunka ellenére kíméljük a derekunkat és csökkentsük a mindennapi fájdalmat.
A derékfájdalom állandó vagy időszakos jelleggel tapasztalt fájdalom, merevség és mozgáskorlátozottság. Alapvetően a fájdalom kifejetetten a deréktájban érződik, de idővel kisugározhat a fenékbe és a lábakba, sőt gyakran kísérik izomgörcsök is. Kialakulhat rossz emelés közben egy hirtelen mozdulat miatt, vagy tartós ülőmunka esetén a helytelen testtartás, a nem megfelelő szék, a hosszú, megszakítások nélküli feszített munkatempó, sőt még a munka során minket ért stressz miatt is. Az ülés során a gerinc természetes görbülete gyakran ellaposodik, ami extra nyomást gyakorol az alsó hátra, és ez fájdalomhoz vezethet. A mozgáshiány, ami az ülőmunka velejárója, tovább ront a helyzeten, mivel a hát izmai elgyengülnek, és kevésbé képesek megtartani a gerincet.
A derékfájdalom megelőzése és enyhítése érdekében számos megoldás létezik. Az egyik leghatékonyabb módszer a megfelelő ergonómiai környezet kialakítása, ami magában foglalja a megfelelő magasságú íróasztal és a jól kialakított, állítható szék használatát. Fontos, hogy a megfelelő munkakörnyezet be legyen állítva, optimális legyen a szék magassága a méretünk és az asztal méretéhez mérten, valamint megfelelő legyen a szék háttámlája és az ülő felülete. Gyakori hiba, hogy a szék ülése jóval hosszabb, ami a használójának optimális lenne, így ha le szeretné támasztani a talpát, akkor a háta és a dereka nem éri el a háttámlát, ha pedig a háttámlához dőlve hátracsúszik a székben, a lába nem kap megfelelő alátámasztást. Egyik megoldás sem megfelelő, mind a kettő rövidtávon fájdalmat fog kialakítania testben. Erre megoldást jelent egy megfelelően kialakított derékpárna, mely képes megtámasztani a derekat. A speciálisan kialakított deréktámasz segít megtartani a gerinc természetes görbületét, támogatja a hát alsó részét, csökkenti a nyomást a gerincoszlopon, és elősegíti a helyes testtartást. Érdemes olyat választani, mely memória habszivacsból van, így minden alkalommal felveszi a test alakját és tökéletes támasztást nyújt. Előnye, hogy könnyen hordozható, nem zavaró munkakörnyezetben sem, minden székre használható és szíjakkal a székhez köthető.
Fontos a megelőzés és a megoldás szempontjából is a rendszeres testmozgás. Ez igaz akár a munkaidőre is, hiszen nagy segítség testünknek, ha fix időnként megtornáztatjuk elgémberedett testrészeinket rövid nyújtógyakorlatokkal. És természetesen az olyan rendszeres mozgásformák, mint a jóga, a pilates vagy az edzés nagyban hozzájárulnak az egészséges, fájdalommentes szervezethez.