Hogyan tudod egészségesre aludni magad?
Az pihentető, nyugodt alvás elengedhetetlen az egészségünk megőrzéséhez.
Nagyjából maximum 11 napig bírnánk életben maradni alvás nélkül, és az utolsó napokban már jelentősen károsodnánk fizikailag és mentálisan is.
A rekordot Randy Gardner tartja, aki 1964-ben 17 éves korában 11 napig és 25 percig maradt ébren egy tudományos kísérlet során. A többi résztvevő mindössze 8-10 napig bírta, a halucinációk és téveszmék a 4. nap körül jelentkeztek náluk. Az ezt követő napokon komoly mentális és fizikai tünetek léptek fel, mint például a paranoia, a hallucinációk, a zavarodottság. Az immunrendszerük is jelentősen gyengült, növelve a fertőzések kockázatát. A nyolcadik nap után az alváshiány már életveszélyes lehet.
Már egyetlen éjszaka alvás nélkül koncentrációs zavarokat, fáradtságot és ingerlékenységet okoz. Ha fáradtak vagyunk reflexek lassulnak, és a kognitív funkciók, például a memória és a problémamegoldó képesség romlanak. Az alváshiány hallucinációkat, dezorientációt és súlyos hangulatingadozásokat okozhat.
Ha nem is történik olyan velünk, hogy napokig nem alszunk, már az állandó forgolódás, a gyakori éjszakai ébredés is kellemetlen lehet. Ha gyakran felriadunk, akkor nem tudunk megérkezni abba az alvási fázisba, amikor álmodni kezdünk. Számos érdekes és bonyolult folyamat zajlik az agyban és a testben, amelyek leggyakrabban a REM fázisában történnek. Ilyenkor az agy különböző részei aktívak lesznek, beleértve az érzelmekért felelős amygdalát, a memóriáért felelős hippocampust és a vizuális területeket. Az egyik legfontosabb szervünk tehát ekkor feldolgozza és újrarendezi a napi eseményeket, érzelmeket és tapasztalatokat. Ha ez nem következik be, akkor mindez csak részben valósul meg.
Az álmok fontos szerepet játszanak az emlékek az információk hosszú távú memóriába való beépítésében is. Emellett lehetőséget adnak az érzelmek feldolgozására és megértésére, hiszen az agy megpróbálja feldolgozni a stresszes vagy traumatikus élményeket, ami segíthet az érzelmi egyensúly fenntartásában.
Nem lehetünk tehát kiegyensúlyozottak, nyugodtak és az egészségünk is kárát szenvedheti, ha nem tudjuk kialudni magunkat. Az alváshiány rontja a napi tevékenységeink során a reakcióidőt, a figyelmet és a döntéshozatalt. A kialvatlanság számos egészségügyi problémához vezethet, beleértve a szívbetegségeket, a magas vérnyomást, a cukorbetegséget, a depressziót és a szorongást. Ezért fontos, hogy mindenki megfelelő időt és figyelmet fordítson a nyugodt pihenésre.
Mit tehetünk ezért? Például nagyon fontos, hogy megfelelő matracot válasszunk. Ugyanis, ha nem kényelmes, nem tart jól, esetleg már régi és kifeküdt, akkor garantált, hogy nem fogjuk jól érezni magunkat éjszaka. A jó matrac az egészségünknek is jó tesz nemcsak azzal, hogy megfelelően tartja a gerincünket, testünket hanem azzal is, hogy békésen tudunk aludni rajta, így kipihenten ébredhetünk. Mi segítünk abban, hogy egészségesre tudd aludni magad! Kérd a segítségünket a számodra legjobb matrac kiválasztásában!