A minőségi alvás jótékony fiziológiai hatásai
Az alvás nem csupán egy passzív állapot, amelyben az ember regenerálódik, hanem egy dinamikus folyamat, amely számos élettani funkciót befolyásol.
A jó minőségű alvás alapvető szerepet játszik a testi egészség fenntartásában, a sejtek regenerálódásában és az immunrendszer megerősítésében. Nézzük meg az alvás legfontosabb fiziológiai hatásait!
Testi regeneráció, gyógyulás
Az alvás létfontosságú ahhoz, hogy a test fel tudja dolgozni az aznap történteket. A szervezet ekkor állítja helyre az elszenvedett sérülések és a stressz hatásait. Az alvás szabályozza a kortizol, vagyis a stresszhormon szintjét. A megfelelő alvás így elősegíti a napi stressz feldolgozását, ami kiemelten fontos, hiszen a magas kortizol szint összefüggésbe hozható a magas vérnyomással, a szívbetegségekkel és a cukorbetegséggel .
Alvás közben a szervezet energiafelhasználása sokkal kevesebb, a szervezet folyamatai a minimumra csökkennek. Ez lehetővé teszi a testnek, hogy újraindítsa magát, feltöltse az energiakészleteket. Az alvás segít az anyagcsere folyamatok szabályozásában, a nem megfelelő pihenés felborítja ezt a rendszert, így súly- és inzulin problémákhoz vezethet. Az alvás során a vérnyomás és a szívritmus is csökken, ami lehetővé teszi a szív és az erek pihenését.
Hormonrendszer
Az alvás befolyásolja az “éhséghormonok” mennyiségét is. Az alváshiány növeli az étvágyért, és csökkenti a jóllakottság szintjéért felelős hormonok szintjét, így túlevéshez és súlygyarapodáshoz vezethet.
Az éjszaka folyamán pihenés közben termeli a szervezet a növekedési hormonokat, melyek kiemelten fontosak a gyerekek számára, hogy megfelelő ütemben tudjanak növekedni. Ezek a hormonok a felnőttek számára is hasznosak, hiszen ezek segítik a szövetek, csontok és izmok regenerációját, mely nagy fizikai igénybevétel vagy aktív sportolás mellett létfontosságú.
Immunrendszer erősítése
Az alvás kiemelt fontosságú az immunrendszer megfelelő működéséhez. A szervezet közben olyan fehérjéket termel, melyek segítik a fertőzések és a gyulladások ellen, ezek a citokinek. Ezen kívül ekkor termeli a szervezet a legtöbb fehérvérsejtet és antitestet, mely szintén elengedhetetlen a kórokozókkal szembeni védelemhez. Az alvásmegvonás kimutatottan negatívan hat az immunrendszerre, a szervezet sokkal fogékonyabb lesz a betegségekre.
Láthatjuk tehát, hogy a megfelelelő mennyiségű és minőségű alvás kiemelten fontos az egészség szempontjából, így érdemes mindent megtenni, hogy elősegítsük. Ha kialakítjuk a megfelelő alvási környezetet, biztosítjuk a minőségi pihenő felületet minőségi matraccal, paplannal és párnával, már rengeteget tettünk a saját egészségünk érdekében.