Az életmódbeli szokások is nagy befolyással vannak rá, a minket ért napi stressz. És ugyanolyan meghatározó kérdés az étkezési szokás is, hiszen az, hogy mikor és mit iszunk és eszünk alvás előtt, erősen befolyásolja, hogy mennyire könnyen tudunk álomba szenderülni, és milyen pihentető lesz az alvásunk.
Bizonyos ételek és italok jelentősen ronthatják az alvásminőséget, késleltethetik az elalvást, vagy megszakíthatják az alvási ciklust. Az alábbiakban részletesen áttekintjük, mely ételek és italok nem ajánlottak lefekvés előtt, és mely étkezési szokások okozhatnak álmatlanságot vagy nehezebb alvást.
A legtöbb ember hallotta már a bölcsességet: alvás előtt 2-3 órával már ne egyél. Ennek ellenére a többség nem tartja be ezt a szabályt, hajlamos nagyon későn, elalvás előtt közvetlenül vacsorázni. Az is gyakori, hogy ugyan a vacsorát előre hozzák, az esti filmezéshez vagy baráti csevej mellett nassolnak, alkoholt fogyasztanak. A késő esti étkezés és nassolás hozzájárulhat az alvászavarok kialakulásához, hiszen a testnek időre van szüksége az emésztéshez, ami gátolja a nyugodt alvási folyamatokat. A késői vacsora, főleg, ha nagy adag, nehezen emészthető étel, gyakran emésztési zavarokat, gyomorégést és refluxot eredményezhetnek, ami zavarja az alvási ciklust és éjszakai ébredéseket okozhat.
Az sem mindegy tehát, hogy mit fogyasztunk alvás előtt. A nehezebb ételeket már említettük, ezeket mindenképpen érdemes elkerülni. A zsíros ételek lassan emésztődnek, ami miatt a szervezetnek keményebben kell dolgoznia, így ébren tartva az embert. Például egy zsíros vacsora, mint egy nagy adag sült krumpli, hamburgerek, vagy sült ételek, tovább terhelhetik a gyomrot és az emésztőrendszert, ami megnehezíti a nyugodt alvást. A fűszeres ételek irritálhatják a gyomrot, növelhetik a gyomorsav termelését, és gyomorégést okozhatnak. Ez különösen zavaró lehet alvás közben, hiszen a reflux fekvő helyzetben még kínzóbb tünetekkel jár. Éppen ezért nem érdemes olyan erős fűszereket enni lefekvés előtt, mint a csípős paprika, chili, curry, és egyéb erősen ízesített ételek.
A magas cukortartalmú ételek, például édességek, sütemények, és cukros italok, gyorsan megemelhetik a vércukorszintet, ami később inzulinválaszhoz vezethet, és éjszakai ébredéseket okozhat. A vércukorszint gyors ingadozása serkentheti az agyi aktivitást, ami megnehezíti az elalvást, és csökkentheti az alvás minőségét. Az esti nassolás, amely magas cukortartalmú ételekből áll, különösen káros lehet az alvás szempontjából.
Italokkal kapcsolatban szintén ajánlott elkerülni a cukros üdítőket. Ezen kívül természetesen kerülendő a koffein alvás előtt, ez nem csak a kávéra vagy a fekete teára vonatkozik, hanem például a kakaóra és a csokoládéra is. Az alkohol is kerülendő alvás előtt, hiszen ugyan rövid távon elálmosíthat, azonban rontja az alvás minőségét, hiszen ekkor nem olyan mély az alvás, gyakori az ébredés. Az alkohol dehidratáló hatása miatt az éjszakai felébredés szomjúság vagy gyakori vizelési inger miatt is előfordulhat, ami tovább rontja az alvásminőséget. Az alkohol emellett növeli a horkolás és az alvási apnoe kockázatát is, ami zavarja az alvási ciklust.
Érdemes odafigyelni arra is, hogy alvás előtt ne fogyasszunk vizelethajtó hatású ételeket és italokat, például a kávé, a zöld tea, a fekete tea és az alkohol.