Mit tegyünk, ha alvási apnoenk van?
Az alvási apnoe egy gyakori és súlyos alvászavar, mikor alvás közben többszöri légzésleállás és újraindulás figyelhető meg. Érdemes minél hamarabb kezelni, hiszen jelentősen befolyásolja a mindennapi életet és az ember egészségi állapotát. A légzéskimaradások rendszeresen megzavarják a nyugodt alvást, megszakad az alvásfázis, így a szervezet nem jut elég mélyalvási fázishoz, nem tud regenerálódni. A kialvatlanság nem csak rossz hangulattal, de számos fizikai elváltozással is jár hosszútávon.
Az alvási apnoera két lehetséges ok van: vagy a felső légút záródik el részlegesen vagy teljesen, vagy az agy nem küld megfelelő jeleket a légzőizmoknak. Mind a két esetben orvosi kivizsgálás szükséges, hogy feltárják a pontos tüneteket, okokat és megoldási lehetőségeket.
Sok alvási apnoéban szenvedő ember nem is tudja, hogy alvási problémájuk van, hiszen vagy nem is figyelnek fel az alvás közbeni tüneteket, vagy nem veszik komolyan a figyelmeztető jeleket. Leggyakoribb tünete a horkolás, mely hangos, szakaszos és gyakran légzési szünetek, kimaradások figyelhetőek meg. Ezekre a légzéskimaradásokra a környezet figyelhet fel, így fontos, hogy ők ne csak legyintsenek a problémára, hanem szóljanak a gyakori felhorkantásról, felriadásról és légzéskimaradásról a családtagjuknak is. A beteg számára figyelmeztető tünet lehet, ha megfelelő mennyiségű alvás mellett is folyton fáradt, hiszen a nyugtalan, felületes alvás miatt az alvás minősége okozza a tüneteket. Az apnoe akár gyakori vizelési ingert is okozhat, hiszen a csökkent test oxigénszint miatt stresszválasz alakul ki, ami így mutatkozhat meg. Szintén gyakori tünet a csökkent oxigénszint miatti reggeli fejfájás, a krónikus alváshiány miatti ingerlékenység, hangulatingadozás.
Az alvási apnoe diagnózisát orvos állítja fel kikérdezés, fizikai vizsgálat és alvási labor után. Kezelése a betegség súlyosságától, az életkortól és az általános egészségi állapottól függ. Adhat az orvos és maszkos gépet, mely az alvás során folyamatos légáramlatot biztosít, így a légutak mindig szabadok maradnak a pihenés alatt. Ha anatómiai eltérés okozza az apnoet és nagyon súlyosak a légzéskimaradások, akkor sebészeti beavatkozás is szóbajöhet.
De mi magunk is rengeteget tehetünk azért, hogy enyhüljenek a kellemetlen tünetek. Egyrészt sokat segítenek az olyan életmódbeli változatások, mint a túlsúly leadása, a hason alvás helyett oldalt fekve pihenés, rendszeres testmozgás és a dohányzás abbahagyása. Másrészt a megfelelő alvási környezet kialakítása elengedhetetlen. Az alvási apnoés betegek számára ajánlott egy közepesen kemény, anatómiailag tökéletesen alátámasztó matrac, amely segít fenntartani a gerinc megfelelő vonalát és csökkenti a légutak összeesésének kockázatát. A párna kiválasztásánál fontos a megfelelő magasság és szilárdság, mivel a túl magas vagy túl alacsony párna ronthatja a nyaki pozíciót és súlyosbíthatja a légzési problémákat. Legjobb választás a memóriahabos párna, mely tökéletesen felveszi a test vonalát és megfelelő tartást biztosít. Az ágynemű és a paplan legyen légáteresztő és mindenképpen készüljön hipoallergén anyagból, hogy elkerüljük az allergéneket és a túlmelegedést, ami tovább ronthatja az alvás minőségét.