A megfelelő alvás kiemelten fontos a kisgyermek fejlődéséhez
A kisgyerekek alvása nem egyszerű téma. Az ember azt hiszi, ha egy gyerek álmos, alszik, hogy egy újszülöttel alig van teendő, hiszen szinte egész nap alszik, aztán megszületik a saját gyereke, és szembesül azzal a rengeteg megválaszolatlan kérdéssel, ami felmerült. Ilyen kérdés az is, hogy milyen szerepe van az alvásnak egy kisgyerek fejlődésére, miért is olyan fontos, hogy korának megfelelő mennyiséget pihenjen.
A gyermek első három éve kiemelt jelentőséggel bír, hiszen életének ez a legintenzívebb növekedési időszaka. Az alvás alapvető fontosságú a megfelelő testi és szellemi fejlődéshez, ezért mindenképpen biztosítani kell a gyermekek számára a megfelelő alvási környezetet, számukra kifejlesztett matraccal, takaróval és párnával, ágyneművel, matracvédővel, a csendes, nyugodt és támogató légkör megteremtésével, és a korának megfelelő a napirend kialakításával. Nem csak a fizikai növekedéshez elengedhetetlen a megfelelő pihenés, hanem támogatja a kognitív és az érzelmi fejlődést egyaránt. Nézzük ezeket részletesen!
Fizikai fejlődés
A megfelelő fizikai növekedéshez szükséges hormonok alvás közben termelődnek. Ezek a hormonok járulnak hozzá, hogy a szövetek, izmok és csontok megfelelő ütemben fejlődjenek, a sejtek regenerálódjanak. Mivel ezek főleg a mély alvási szakaszban szabadulnak fel, kiemelten fontos, hogy a gyermeknek biztosítva legyen a nyugodt, csendes környezet, a hosszú, pihentető alvás. Az alvás hiánya hosszútávon negatívan hat erre a folyamatra.
Érzelmi és szociális fejlődés
A kialvatlan gyermek sokszor türelmetlen, ingerlékeny lehet, jellemző rá a heves érzelmi kirohanás. A megfelelő minőségű és mennyiségű alvás hozzájárul a gyermek érzelmi és szociális fejlődéséhez, a kipihent gyerek könnyebben tud figyelni, alkalmazkodni, nyugodt és kiegyensúlyozott, együttműködő. Az érzelmi stabilitás megteremtése kiemelten fontos, hiszen a gyerekek ekkor tanulják meg a szociális viselkedés alapjait, próbálnak meg beilleszkedni a társadalomba.
Immunrendszer
Azt tudjuk, hogy az anyatej kiemelten fontos a gyermek immunrendszerének kialakulásához, és ugyanígy elengedhetetlen emiatt a megfelelő mennyiségű alvás is. Alvás során termelődnek a szervezetben olyan fehérjék, melyek segítik a fertőzések leküzdését.
Kognitív fejlődés
A gyermek kognitív képességei szintén a pihentető alvás során fejlődnek. Alvás során dolgozza fel az agy a napi történéseket, információkat, tárolja el a hosszútávú memóriába az emlékeket. Az agy működését és a tanulási képességeket befolyásolja az alvás mennyisége. Különösen fontos ez a gyermek első éveiben, hiszen ebben az időszakban rendkívül gyors ütemben fejlődnek és tanulnak meg új dolgokat.