Az elektronikai eszközök hatása az alvásra
Az elektronikai eszközök, mint például okostelefonok, tabletek, számítógépek és televíziók, mindennapi életünk szerves részévé váltak. Nem tudnánk és nem is kell teljesen elhatárolódni tőlük, de jó, ha szem előtt tartjuk, hogy maximalizáljuk a napi használat mennyiségét, hogy a lehető legkevesebbre csökkentsük a hatását. Egyre több kutatás kerül napvilágra, mely kifejti, hogy ezek az eszközök, főleg a belőlük áradó kék fény negatívan befolyásolhatják az alvást. Az alábbiakban áttekintjük, hogyan hat a képernyők kék fénye az alvásra, és adunk néhány tanácsot arra, hogyan minimalizálhatjuk ezeket a negatív hatásokat.
A kék fény, amelyet a legtöbb elektronikai eszköz képernyője kibocsát, nagy energiájú, rövid hullámhosszú fény. Ez a fény közvetlen hatással van az agyunkra, különösen a melatonin nevű hormon termelésére, amely szabályozza az alvás-ébrenlét ciklust. A melatonin szintje a sötétedéssel, este kezd növekedni, jelezve a szervezetnek, hogy ideje aludni menni. Azonban a kék fény késlelteti ennek a hormonnak a termelését, mivel az agyunk a kék fényt nappali fényként értelmezi. Így az esti órákban használt elektronikai eszköz megzavarhatja az alvás-ébrenlét ciklust, késleltetve az elalvást és csökkentve az alvás minőségét.
Mit tehetünk, hogy minimalizáljuk a negatív hatásokat?
A képernyőidő korlátozása a leghatásosabb annak érdekében, hogy minél pihentetőbb alvásban lehessen részünk. Ajánlott legalább egy órával lefekvés előtt lekapcsolni minden elektronikai eszközt. Ez segít a szervezetnek természetes módon növelni a melatonin szintjét, előkészítve az agyat és a testet az alvásra. A legrosszabb szokás, ha elalvás előtt még az ágyban is a mobilt nyomkodjuk. Szintén káros szokás, az alvás előtti tévé nézés, főleg, ha gyakori, hogy az ember be is alszik rajta.
Sokat segít, ha kék fény szűrőt használunk az elektronikai eszközön, hiszen ez csökkenti a kibocsátott fény mennyiségét. Léteznek olyan mobil alkalmazások, melyeknél be lehet állítani, hogy az esti órákban állítsa be az ékszakai módot és a fényszűrést.
Az alvási környezet optimalizálása is segíthet minimalizálni az elektronikai eszközök negatív hatásait. Ez magában foglalja a hálószoba elsötétítését, hűvösen tartását, a zaj minimalizálását, és természetesen a minőségi ágyat, matracot és ágyneműt. Az elektronikai eszközöket érdemes a hálószobán kívül tartani, hogy ne zavarják az alvást.
Egy rendszeres alvási rutin kialakítása szintén segíthet az alvás minőségének javításában. Az, ha minden nap ugyanabban az időben fekszünk le és kelünk fel, segít stabilizálni a belső óránkat és javítja az alvás-ébrenlét ciklust. A rutin részeként érdemes beépíteni a képernyőmentes időt is, amely segíthet a szervezetnek felkészülni az alvásra. Határozzuk el, hogy ez az idő csak a szeretteinkké, kapcsolataink is meghálálják ezt a jó szokást.