Milyen hatással lenne a gazdaságra és a társadalomra, ha reggelente egy órával többet aludhatnánk?
Képzeld el, milyen lenne, ha mindannyian egy órával tovább aludhatnánk! Az egyénre levetítve természetesen rengeteg pozitív hozadéka lenne, ha egy órával később kezdődne a munka és az oktatás, de vajon milyen hatással lenne ez a gazdaságra és a társadalomra? Elsőre talán álomszerűnek hat az ötlet, pedig a 80-as évekig a 6 napos munkahét volt a megszokott, mégis sikerrel váltottak át 5 naposra.
Gazdasági hatások
A leglátványosabb pozitív hatása a plusz egy óra alvásnak a termelésre lenne. A kipihent munkavállaló ugyanis sokkal jobban tud koncentrálni a feladatára, nagyobb a motivációja, és sokkal kevesebb hibafaktorral dolgozna. A kreativitás is szárnyalhatna, az innovatív megoldások pedig hosszú távon a cégek számára nagyobb bevételt jelentene. A kevesebb betegszabadság, a munkavállalók jobb mentális egészsége és a munkahelyi elégedettség növekedése mind pozitív gazdasági hatásokat eredményezne. Másik nagyon fontos terület az emberek egészsége, hiszen az alváshiány számos betegséget, például szív- és érrendszeri vagy éppen mentális betegségeket okozhat. Persze a pihentető alváshoz nem elég csupán plusz egy óra, a megfelelő alvási környezet is elengedhetetlen, például a csendes és sötét szoba, és a minőségi matrac, paplan és párna.
A munkáltatók szempontjából természetesen a munkaidő csökkenése lenne a legfontosabb kérdés. Ugyan ez egyes helyeken, például ahol 24 órás szolgálatot kell megszervezni, sok nehézséget okozna. Mégsem biztos, hogy olyan nagy pénzügyi kieséssel járna a vállaltok számára, hiszen lehet kompenzálná az emberek nagyobb munkakedve, így ugyanazt a munkát elvégezné kevesebb óraszám alatt.
Társadalmi hatások
Ha az emberek egy órával több időt töltenének alvással reggel, az a társadalom minden szegletére kihatással lenne. A családi életre pozitív hatása lenne, ha a családtagok kipihentebbek, hiszen így sokkal türelmesebbek lennének, és felhőtlenül tudnának együtt időt tölteni délután. Ráadásul így több idő jutna reggelente, nem kellene rohanva, kapkodva készülődni, lenne idő a közös reggelire és a tartalmas beszélgetésekre.
Az oktatás terén is komoly változások történhetnének, hiszen át kellene szervezni az addigi működést az egy óra kiesés miatt. Ha a diákok később kezdenék a napot, jobban teljesítenének, hiszen kipihentebbek lennének.
Bár az egy órával hosszabb alvás kihívásokat jelenthetne a gazdaság számára, a potenciális előnyök, mint a jobb egészség és a magasabb termelékenység, hosszú távon felülmúlhatják a negatív hatásokat. A gazdaság és a társadalom valószínűleg képes lenne alkalmazkodni ehhez a változáshoz, ami új lehetőségeket és innovációkat hozhatna magával.