Hogyan befolyásolja alvásunkat az, hogy pacsirta vagy bagoly típusok vagyunk-e?
Az alvás mennyisége és minősége döntő szerepet játszik az ember fizikai és mentális egészségében. Az embereket általában két fő típusba soroljuk a napi ritmusuk alapján: pacsirtákra és baglyokra. Míg a pacsirták korán kelnek, és a reggeli órákban a legaktívabbak, addig a baglyok estefelé sokkal produktívabbak, későn álmosodnak el, és később is szeretnének reggel ébredni. Az tény, hogy a társadalmi berendezkedés szempontjából a pacsirtáknak sokkal könnyebb dolguk van, hiszen a baglyoknak nehézséget okozhat az iskola vagy munka miatti reggeli kelés. Nézzük, milyen hatással van az alvás minőségére ez a két különböző típus?
A pacsirta típus
A pacsirta típusú emberek korán kelnek, gyakran már 5-6 körül ébresztőóra nélkül, teljesen maguktól ébrednek fel. Ezek az emberek több okból is előnyből indulnak, hiszen egyrészt mivel a saját ritmusuk egybeesik a fény- és sötétség ciklusához, pihentetőbben tudnak aludni. Másrészt a társadalmi berendezkedés is ezt a formát támogatja, nekik nem okoz gondot időben kelni reggel, a saját ritmusuk összhangban van a munkahelyi és iskolai időbeosztással. Hátrányuk viszont, hogy ha valamiért ébren kell maradniuk éjszaka, például egy esemény miatt, nem tudják felhőtlenül élvezni, hiszen már fáradtak, a késői lefekvés pedig nagyon megzavarja az alvásukat, másnap sokkal feszültebbek lesznek.
A bagoly típus
A bagoly típusú emberek sokkal később aktívak, számukra a nap legproduktívabb része az esti órákra esik, gyakran éjfél környékén érzik magukat a legéberebbnek. Éppen ezért viszont később alszanak el, és reggel tovább szeretnének aludni. Nem kedvez nekik a társadalmi berendezkedés, hiszen kénytelenek korábban felkelni reggel, így folyamatos alváshiánnyal küzdenek, felborul a saját belső ritmusuk. Az ébresztőórára való kelés megszakítja a alási ciklusukat, ezért nehezen, kótyagos fejjel ébrednek. Kimutatott az is, hogy az emberek az éjszaka első felében, a sötétedéshez közelebb mélyebben alszanak, ekkor sokkal pihentetőbb a szervezet számára az alvás, míg hajnalban felületesebb pihenés következik. Mivel a baglyok később alszanak el, rengeteg regeneráló mély alvás kimarad nekik. Ez rontja az alvásminőséget, amely hosszú távon fáradtsághoz, koncentrációs problémákhoz és akár egészségügyi problémákhoz is vezethet. Sajnos az sem jelent számukra megoldást, ha megpróbálnak korábban lefeküdni, hiszen a saját biológiai órájuk nem engedi őket elaludni, gyakran órákig próbálkoznak, mire végre sikerül. Ha mégis el tudnak aludni időben, alvásuk felszínes lesz, gyakran megébrednek, sőt olykor hajnalban virrasztanak is, mert órákig nem tudnak visszaaludni. Másnap fáradtan, kimerülten ébrednek, így másnap ismét próbálnak hamar elaludni, hogy pótolják a kiesett mennyiséget, az alváshiány miatt könnyebben el is alszanak, de éjszaka szintén sokszor riadnak, sőt virrasztanak, mivel a saját biológiai órájuk nem egyezik a lefekvési időponttal. Amennyiben van lehetőségük olyan munkát vállalni, mely nem a ragaszkodik a korai keléshez, hajlamosak az alvásuk időpontját egyre inkább eltolni, így végül az is előfordulhat, hogy csak hajnalban 4 körül alszanak el, és csak dél körül ébrednek meg. A baglyok számára az a legnagyobb kihívás, hogy olyan napirendet alakítsanak ki, mely támogatja a későbbi kelést, mégse tolódjon el a napirendjük élesen a napfény ciklusától és a többi ember napirendjétől.
Ahhoz, hogy megelőzzük a kialvatlansággal járó rengeteg egészségre káros tünetet, fontos, hogy megállapítsuk melyik típusba tartozunk, mennyi az alvásigényünk, és ennek megfelelően alakítsuk ki az állandó lefekvési szokásainkat. Ahhoz, hogy mélyen és pihentetően tudjunk pihenni, kiemelten figyelni kell az alvási környezet kialakítására. Biztosítsuk a csendes és sötét környezetet, valamint a minőségi matracot, az anatómiai párnát és a kényelmes ágyneműt is.